Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików w Toruniu – relacja

OIF2014_torun_zdjecie_53Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików odwiedziły Toruń. 23 sierpnia inspektorzy sprawdzali foteliki samochodowe w mieście Kopernika przy centrum handlowym Toruń Plaza. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, rodzice zjawili się licznie i inspektorzy pracowali bez wytchnienia.

Wśród polskich rodziców rodzi się nowa świadomość związana z bezpieczeństwem przewożenia dzieci, potwierdzają to statystyki dotyczące osób, odwiedzających Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików. Nieustannie zwiększająca się liczba gości świadczy o tym, że istotne jest nie tylko to, czy w ogóle kupić fotelik, ale przede wszystkim jaki ma to być fotelik, jak go dobrać i dopasować.

Rodzice walczą o wiedzę, której często nie potrafią przekazać im sprzedawcy. Niestety w Toruniu po raz kolejny inspektorzy spotkali się z wieloma osobami, które rozczarowane wizytą w sklepach szukały wiedzy w innych źródłach. Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików przy wsparciu partnerów i sponsorów (w tym roku sponsorem strategicznym jest BeSafe) są odpowiedzią na ten stan rzeczy, ale tendencja jest niepokojąca.

Inspektorzy korygowali błędy montażu fotelików w samochodach jednocześnie ucząc rodziców, jak poprawnie montować i dopasowywać foteliki. Każdy rodzic po wizycie w namiocie inspekcyjnym jest w stanie samodzielnie i bez pomocy fachowca zamontować fotelik w sposób, który zapewnia jego dziecku maksymalną możliwą ochronę w danej konfiguracji sprzętu (fotelik + samochód).

W Toruniu niestety spotkaliśmy się z dużą ilością rodziców przewożących dzieci w sposób kompletnie odstający od jakichkolwiek norm bezpieczeństwa – czyli bez fotelików samochodowych.  Być może jest to przypadek i wyczulone oko naszej ekipy, ale sprawia to, że motywacja do wytężonej pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w podróży zwiększa się.

Drodzy rodzice – fotelik samochodowy to jedyny sposób na zapewnienie dziecku ochrony podczas zdarzeń drogowych.

Inspekcje w Toruniu przebiegały w ekspresowym tempie, a ich ilość porównywalna była z pierwszym tegorocznym rekordem ustanowionym w Łodzi (który później został pobity w Krakowie). Miejmy nadzieję, że kampania społeczna Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików zaowocowała w Toruniu nie tylko poprawą bezpieczeństwa dzieci w przypadku tych, którzy odwiedzili inspekcje, choć to oczywiście jest ważne, ale przede wszystkim obecność inspektorów przy tak charakterystycznym i pełnym ludzi obiekcie jakim jest Toruń Plaza obudziła świadomość i pytania o to, dlaczego warto poświęcić tematowi fotelików samochodowych więcej niż chwilę.

Kolejne przystanki na trasie inspekcji to: 30 sierpnia – Kraśnik oraz 20 września – Warszawa. W najbliższych dniach rusza także konkurs na miasto, które zostanie wybrane przez rodziców do goszczenia Ogólnopolskich Inspekcji Fotelików.

Zajrzyj na: www.facebook.com/InspekcjeFotelikow

Inspekcje Fotelików w Bałtowie – relacja

Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików w Bałtowie

Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików w Bałtowie

W dniach 4-5 lipca kampania Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików odwiedziła Jurapark w Bałtowie. Dzięki atrakcyjnej lokalizacji przystanku trasy rodzice z całej Polski, którzy akurat w tych dniach odwiedzali bałtowski kompleks turystyczny mogli sprawdzić, czy ich dzieci są odpowiednio i bezpiecznie przewożone i czy sami poprawnie montują foteliki samochodowe. 

Nie jest tajemnicą, że to dinozaury i prehistoryczne potwory morskie, które można było zobaczyć w oceanarium były największą atrakcją dla dzieci, przyjeżdżających wraz z rodzicami na weekend do Bałtowa. Starsi odwiedzający wykazali się jednak dużą odpowiedzialnością i z przyjemnością i zainteresowaniem poświęcali kilkanaście minut swojego czasu w celu sprawdzenia poprawności montażu ich fotelików w samochodach, którymi przyjechali do Bałtowa.

Spotykaliśmy się z rodzicami z całej Polski. Zadowolenie z nadejścia wakacji i ciepłych dni było niestety studzone po wjeździe na stanowiska inspekcyjne. Wiele inspekcji było jak kubeł zimnej wody na głowę nieświadomych rodziców, czy dziadków.

Wielu rodziców przewoziło swoje dzieci na „podpupnikach”. Nie zdawali sobie sprawy z niebezpieczeństwa nurkowania pod pas bezpieczeństwa, nie zdawali sobie sprawy z tego jak ważna jest ochrona boczna. Już tradycyjnie – niestety – kasowaliśmy luzy na pasach i edukowaliśmy rodziców w zakresie „pancernego” montażu i odpowiedniego doboru fotelików do samochodów i bezpośrednio dla ich dzieci.

Oprócz „podpupników” oglądaliśmy sporo fotelików „no-name”, czyli takich, które pochodziły od niezaufanych producentów, nie były testowane i nie zapewniają skutecznej ochrony dzieciom w nich przewożonym.

Podczas bałtowskich inspekcji spotkaliśmy się z ratownikami medycznymi, którzy prowadzą bloga Dzieciaki Ratują, my przeprowadziliśmy dla nich inspekcje, oni przeprowadzili dla nas krótki kurs pierwszej pomocy 🙂

Kolejna odsłona trasy „Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików 2014” 12 lipca w Siedlcach. Będziemy przy sklepie „Madar” – zapisz się już dziś na stronie głównej www.inspekcje-fotelikow.pl

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: