Jesienna edycja akcji społecznej Ogólnopolskich Inspekcji Fotelików: inspektorzy zapraszają do Warszawy, Krakowa, Chorzowa i Białej Podlaskiej

Jesienna edycja akcji społecznej Ogólnopolskich Inspekcji Fotelików: inspektorzy zapraszają do Warszawy, Krakowa, Chorzowa i Białej Podlaskiej.

13 października w Krakowie zainaugurowana zostanie jesienna edycja akcji społecznej Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików. Jest to akcja organizowana przez fotelik.info – największy w Polsce portal internetowy poświęcony fotelikom i bezpieczeństwu dzieci w samochodach. Ze statystyk inspekcji wynika, że w Polsce aż 70% fotelików samochodowych montowanych jest nieprawidłowo. Warto więc poświęcić czas i sprawdzić, czy dziecko przewożone jest bezpiecznie.

Kilka dni temu w powiecie Cieszyńskim doszło do wypadku, w którym wszyscy jadący samochodem wypadli z jego wnętrza, matka zginęła, a dzieci walczą o życie. Powód: ani matka ani dzieci nie miały zapiętych pasów. Całkowity brak zapięcia pasów jest coraz rzadszym powodem obrażeń, jednak nawet rodzice starający się dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci także popełniają błędy, a parametrów, które decydują o zdrowiu lub życiu dziecka jest aż 86! Warto o tym wiedzieć, ponieważ nawet najlepszy fotelik z najlepszymi ocenami w testach nie pomoże, jeśli jest źle zamontowany.

Jakie kryteria zatem powinny być spełnione?

Oprócz dobrych ocen w niezależnych testach zderzeniowych fotelik musi być dopasowany indywidualnie do dziecka i do samochodu. Ważny jest również odpowiedni kąt nachylenia oparcia. Dziecko do minimum 4 roku życia powinno jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy – mówi Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń – Znam przypadki, gdy prawidłowo dobrany i zapięty fotelik sprawił, że dziecko przespało wypadek albo zostało odnalezione po dachowaniu wisząc do góry nogami…  bez najmniejszych obrażeń.

Teraz każdy ma szansę skorzystać z bezpłatnej  porady od ekspertów, zajmujących się na co dzień biomechaniką zderzeń. 13 października w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Krakowie, przy ulicy Makuszyńskiego 7, zainaugurowana zostanie jesienna edycja akcji Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików! W lecie inspekcje organizowane są także pod namiotami, jednak tym razem inspekcje będą odbywać się w specjalnie przystosowanym budynku, gdzie na inspekcję fotelika można wjechać pod dach – do ogrzewanego pomieszczenia. Wyszkoleni technicy nie tylko zadbają o bezpieczeństwo dzieci, lecz także nauczą dorosłych poprawnego zapinania pasów.

Co zrobić, aby wziąć udział w Inspekcjach?

Wystarczy zarejestrować się przez stronę www.inspekcje-fotelikow.pl i wybrać jedno z miast, w których odbywa się akcja. Tym razem rodziny mogą przyjechać i sprawdzić czy dzieci przewożone są bezpiecznie do: Krakowa, Warszawy, Chorzowa i Białej Podlaskiej.

“Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików“ są akcją społeczną organizowaną od 2011 roku. Inicjatorem akcji jest Paweł Kurpiewski, biomechanik zderzeń, twórca serwisu fotelik.info, ekspert ds. spraw bezpieczeństwa dzieci w samochodach. W 2014 roku na konferencji “Protection of Children in Cars” w Monachium przedstawił swoje badania na temat 86 najczęściej popełnianych przez rodziców błędów w używaniu fotelików, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia przewożonych w nich dzieci.

Posłuchaj wypowiedzi Pawła Kurpiewskiego:

https://fotelik.info/media/inspekcje2018/pk_dzieci_do_4rz_powinny_jezdzic_tylem.mp3
Dlaczego dzieci do 4 r.ż. powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy?
https://fotelik.info/media/inspekcje2018/pk_jak_prawidlowo_wybrac_fotelik.mp3
Jak prawidłowo wybrać fotelik?
https://fotelik.info/media/inspekcje2018/pk_testy_fotelikow_znajdziesz_w_internecie.mp3
Gdzie można znaleźć testy fotelików?
https://fotelik.info/media/inspekcje2018/pk__zapraszamy_na_inspekcje_fotelikow.mp3
Zapraszamy na Inspekcje fotelików

Leave a Comment

Scroll to Top