Dane zebrane podczas kampanii Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików zaprezentowane na konferencji w Monachium

12. konferencja Protection of Children in Cars, Monachium
12. konferencja Protection of Children in Cars, Monachium

Stało się! Dane, które tak skrzętnie spisujemy podczas każdej inspekcji, dane dotyczące niewłaściwego, błędnego użycia fotelików, niewystarczającego zabezpieczenia dzieci w fotelikach itp., dane, które zbieramy od kilku lat, zostały pokazane światu! I to w jakże zaszczytnym, międzynarodowym gronie!

Przedstawiciele środowisk naukowych z całego świata przybyli na 12. konferencję Protection of Children in Cars w Monachium. Jesteśmy tam stałymi bywalcami, co chyba nikogo nie dziwi. Konferencja  ta każdego roku przyciąga naukowców, społeczników i przedstawicieli europejskich organów prawodawczych pracujących w obszarze bezpieczeństwa dzieci w środkach transportu. Jak zauważył prof. dr Klaus Langwieder, w tym roku spotkanie zgromadziło największą w swej historii liczbę uczestników. Udział reprezentantów koncernów samochodowych również okazał się rekordowy.

Goście konferencji przybyli z niemal wszystkich zakątków Europy, obu Ameryk, Australii oraz Azji. Inżynierowie, projektanci, pracownicy laboratoriów, pracownicy akademiccy, przedstawiciele środowisk medycznych, producenci fotelików i inni zaangażowani w swojej codziennej pracy w rozmaite aspekty zabezpieczania dzieci w czasie podróży spotkali się w dniach 3-5 grudnia w monachijskim Tuev Sued. A kto był z Polski? Firma 4CPS i serwis fotelik.info, ich reprezentantka – Anna Markowska- znalazła się w zaszczytnym gronie prezentujących.

W części dotyczącej niepoprawnego użytkowania fotelików Anna Markowska omówiła rezultaty analizy danych zebranych podczas 3 lat działalności kampanii Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików. Prezentacja spotkała się z żywym zainteresowaniem uczestników konferencji. Podczas swego wystąpienia Anna Markowska odpowiedziała na pytania dotyczące detali przeprowadzonej analizy i specyfiki używania fotelików samochodowych w Polsce. Rozmowa przeniosła się do kuluarów, gdzie dyskutowano nie tylko o stronie merytorycznej, ale też organizacyjnej i eventowej kampanii. Cieszy nas to, jak pozytywnie została odebrana i jak pozytywne zebrała opinie w tak poważanym towarzystwie.

Poniżej prezentujemy listę grup tematów, jakie zostały poruszone podczas konferencji:
– standardy i przepisy prawne (w tym 2. faza I-Size)
– dane z wypadków i badania terenowe (m.in. z Francji, Finlandii, Malezji)
– niewłaściwe używanie fotelików
– zabezpieczanie dzieci podczas podróży autobusem lub autokarem (na przykładzie rozwiązań z Japonii i Stanów Zjednoczonych)
– procedury testowe i manekiny (m.in.: porównanie amerykańskiego Hybrid III i europejskiego Q10 w testach zderzenia przedniego, a także analizy testów zderzeniowych w przypadku fotelików z uprzężą lub osłoną tułowia)
– rozwój technologii zabezpieczeń przez producentów fotelików i samochodów (porównanie podstawek z fotelikami z wysokim oparciem, a także pierwsze eksperymenty z nowym wynalazkiem od Dorela, czyli z poduszkami powietrznymi w foteliku).

O najciekawszych punktach będzie można wkrótce przeczytać na blogu www.foteliki-pod-lupa.pl

Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików zaprezentowane na 12. konferencji Protection of Children in Cars, Monachium
Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików zaprezentowane na 12. konferencji Protection of Children in Cars, Monachium

Leave a Comment

Scroll to Top