Nadarzyn na „pierwszy ogień” – Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików przy Warsaw Expo „Education&Fun

Przekazujemy wiedzę rodzicom z rąk do rąk - Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików - Nadarzyn 2015
Przekazujemy wiedzę rodzicom z rąk do rąk – Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików – Nadarzyn 2015

Po prawie roku oczekiwania społeczna kampania „Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików” wróciła na trasę. Pierwszym przystankiem w tym roku był Nadarzyn, gdzie odbywały się targi „WARSAW EXPO – Education and FUN”.

Mimo zmiennej pogody (w niedzielę przez znaczną część dnia padało) parking przed centrum handlowym Maximus zapełnił się samochodami po brzegi. Odwiedzający pierwszy, inaugurujący przystanek kampanii Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików mogli uczestniczyć też w „WARSAW EXPO – Education and FUN”, które odbywały się w dniach 24-26 kwietnia.

– Jak zwykle mieliśmy różne przypadki – komentuje Paweł Kurpiewski, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, właściciel serwisu fotelik.info i firmy 4CPS – od poddupników i źle dobranych fotelików do samochodu, po niepawidłowy montaż, albo po prostu zbyt luźno naciągnięte pasy uprzęży. Widzimy głęboki sens tej pracy, zwłaszcza kiedy poprawiamy tzw. „błąd krytyczy”, czyli błąd, którego dziecko nie przeżyło by, gdybt doszło do zderzenia. Takich przypadków było aż 5.

Oprócz tego, jak wspomina Paweł Kurpiewski, zdarzały się też sytuacje, w których rodzice dopiero od inspektorów dowiadywali się, że dany fotelik ma np. regulację zagłówka, która po pierwsze poprawia ochronę główki dziecka podczas zderzenia czołowego i bocznego, a po drugie poprawia komfort jazdy dziecka.

Innym przypadkiem było „odkrycie” przez rodziców, że ich samochód posiada możliwość montażu fotelika w za pomocą systemu ISOFIX – dotychczas rodzice montowali fotelik na pasy bezpieczeństwa – wspomina Paweł Pietrzak, specjalista kampanii Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików – tymczasem skoro fotelik pasuje do kanapy samochodu i jest możliwość montażu fotelika w tym systemie, to warto z tego rozwiązania skorzystać.

Mimo, że kampania społeczna „Ogólnopolskie Inspekcje Fotelików” trwa już kolejny rok, nadal mniejsza część rodziców przyjeżdża z poprawnie zamontowanymi fotelikami – nie wiecie nawet jak bardzo ucieszył mnie poprawnie zamontowany fotelik, który zobaczyłem po prawie 400 ostatnich inspekcjach – wspomina Paweł Kurpiewski.

Kolejnym przystankiem w ramach OIF2015 będzie Legnica. Inspekcje odbędą się w sobotę, 5 czerwca.

Relację przygotował: Karol Brejnak

Zapraszamy do śledzenia naszych stron na facebooku!

Zobacz też obszerną galerię zdjęć:

Leave a Comment

Scroll to Top